PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kontrolní otázečka, soudruzi: ve kterém žánru můžete album nazvat podivným řecky znějícím slovem, řešit více než hodinu podstatu lidské existence, a navíc mezi songy propašovat pětiminutovou rozhlasovou minihru „Zdálo se mi, že jsem sám Vesmír“? Ano, správně, je to progresivní metal, jehož tři pilíře, jsou, jak známo tři: jsou to instrumentální dovednosti, kvalitní zpěvák a skladatelská obratnost.
Jsem opravdu rád, že na novince a v pořadí čtvrté desce řecké kapely NEED je můžeme najít všechny a stavbu drží opravdu festovně. „Hegaiamas: A Song for Freedom“ je pro mne první srážkou s touhle athénskou pěticí a musím konstatovat, že si je okamžitě řadím k nejzajímavějším žánrovým položkám poslední doby. Rovnou odmítám bláhové diskuse o tom, zda NEED přinášejí něco třeskutě nového. Ne, a popravdě, kdo by to v dnešním progu vlastně čekal?
NEED se svým hudebním výrazem jasně řadí k americké škole, když svou subtilní, niternou melodikou evokují FATES WARNING, citem pro vyklenuté bridge a vzdušné motivy DREAM THEATER a SAVATAGE, tvrdšími riffovými sekanci pak pro změnu SYMPHONY X. Učili se prostě u nejlepších a učili se pozorně. Devízou „Hegaiamas: A Song for Freedom“ není ani nepopiratelná řemeslná zručnost, ani pečlivé opisování rukopisu slavnějších jmen. NEED mají vzácný dar obejít se v hodinovém díle bez patosu, kýčovitých kudrlinek nebo nápadně hitových momentů. Jejich hudba plyne, meandruje, mění dynamiku a trpělivě rozehrává nosný motiv, který na začátku přednese působivý ženský vokál:
Try to breathe under the water
Try to live under no sky
Breathe the ashes, smoke and cinder
Bow to hegaiamas
Éterický nápěv se několikrát vrací, aby v závěrečné eponymní dvacetiminutové kládě absolvoval překrásnou sborově-orchestrální variaci a korunoval dojem, že NEED jsou trpěliví, pozorní a uměření aranžéři i skladatelé. Ačkoli se deska nemůže opřít o učebnicově chytlavé momenty, jejím hlavním kouzlem je trvalá podmanivost. Citlivé zasazení kláves, zvukomalebné kytarové vyhrávky, chytré vokální gradace a harmonie. „Hegaiamas: A Song for Freedom“ zní jako hebká kosmická ukolébavka, soustředěné rozjímání, které se v pravý čas umí rozvášnit do ostřejších power metalových výkřiků. Klíčovým faktorem je samozřejmě i projev zpěváka Jona V., který sebejistě kotví někde mezi Rayem Alderem a Zacharym Stevensem.
Vedle úvodní „Rememory“, která představí celkový setup kapely a její cit pro přirozené proměny nálad, z alba lehce vystupuje rozvichřená „Riverthane“ a následná osmiminutovka „Tilikum“, kterou ozdobí charismatický ženský vokální part. Závěrečná kompozice pak velmi chytře variuje všechny přednosti alba a funguje přesně tak, jak má na progovém albu fungovat závěrečný kolos – jako gradace a pointa.
Odpůrci teatrality se mohou jistě pozastavit nad předposledním kouskem I.O.T.A., který tvoří klavírní preludování a poměrně uhozený dialog mladé ženy a starého muže o jednom prapodivném snu. Některé momenty jsou vysloveně cheesy (strýček Albert už dávno prokázal, že ve vesmíru nejsou žádné přímé linie, OK), ale celkově tenhle sen o stvoření života ze světla, prachu a pocitů zapadá do nálady desky výtečně. Pro milovníky rozhlasových her mají NEED v rukávu ještě malý dovětek v samém závěru. Ne že bych z něj byl úplně moudrý, ale hlasový casting a faktor hraniční bizarnosti to znovu podrží. Navíc oslovování neznámého „veličenstva“, to k metalu patří stejně jako řetězy a koně.
I tyhle zvláštní výkyvy přispívají k tomu, že „Hegaiamas: A Song for Freedom“ nesplyne s davem, ale nabízí specifickou atmosféru a plnohodnotný zážitek. Pointa je jasná: máte-li potřebu prvotřídního progu, NEED is all you need. Dovolte mi odejít!
Máte-li potřebu prvotřídního progu, NEED is all you need.
8,5 / 10
Hegaimas: A Song for Freedom (2017)
Orvam: A Song for Atlanta (live) (2015)
Orvam: A Song for Home (2014)
Siamese God (2009)
The Wisdom Machine (2006)
Vydáno: 2017
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 63:14
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.